קבוצות מעגל הבטחון לצוותים חינוכיים

תוכנית מעגל הבטחון נבנתה במקור לקבוצות הורים, והיא מבוססת על תיאוריית ההתקשרות  העוסקת בקשר המתפתח בין הילד להורה במהלך שנות חייו הראשונות, כבונה את התייחסותו של הילד לעולם החברתי הסובב אותו ואת תפיסתו העצמית.

הייחוד והחדשנות של קבוצה זו היא בכך שזו קבוצה רפלקטיבית אשר מתמקדת בהתבוננות והענות לצרכים הרגשיים של הילד ולא בעיצוב ההתנהגות שלו.

 התוכנית פועלת בארצות הברית כעשור וזכתה בפרסים ממשלתיים רבים. התוכנית נתמכת בשנים רבות של מחקר ומטרתה לחזק קשרים בין הורים וילדיהם ולעודד התקשרות בטוחה בקרב תינוקות וילדים. לאור פניות רבות הוחלט ליישם את הדגם גם לצוותי חינוך העוסקים בגיל הרך . ידוע היום ממחקרים רבים כי לצוותי חינוך יש מאפיינים של דמויות התקשרות כלפי הילדים וקשר בטוח עם המטפלת /גננת מהווה גורם מגן עבור התפתחותם הרגשית של הילדים.

תוכנית מעגל הבטחון מציעה לצוותים הבנה של מערכת ההתקשרות וכיצד היא תורמת לתינוקות וילדים לפתח תחושת בטחון והנאה. בעזרת מעגל הבטחון יוכלו הצוותים להסיט את המוקד מניסיונות לשנות התנהגויות לא רצויות בעזרת גמולים ועונש לכיוון של ראיית התנהגויות הילדים כסוג של תקשורת ושינוי התנהגות על יד מענה לצורך. הצוותים ילמדו דרכים חדשות להגיב ברגישות לרמזים של הילדים ויקבלו תובנות לגבי דרכים לנהל מאבקים. התוכנית מובילה לנוכחות בטוחה יותר של המטפלים ומעודדת שיתוף פעולה והיענות טובה יותר של הילדים בגן.

       הקבוצה בנויה מ-8 מפגשים פעם בשבוע. המפגשים מבוססי סרטי וידאו עם כתוביות עברית (נוח ומתאים גם לדוברי אנגלית). ומשלבים דיון, עידוד לרפלקציה והבאת דוגמאות מחיי המשתתפים. התוכנית נבנית בהדרגה  כשכל מפגש מהווה נדבך נוסף אשר מנגיש ידע תיאורטי וכלים נוספים עבור המשתתפים. הקבוצות מונחות על ידי מנחה מוסמך Registered Circle of Security® Parent facilitator

 

עבור צוותי החינוך  המשתתפים בתוכנית, זו הזדמנות ללמוד מפת דרכים חדשה להבנת ההתנהגות של הילדים על ידי התבוננות בצרכים הרגשיים שלהם. ואפשרות להבין את המאבקים הפנימיים שלהם ומדוע קשה להם בזמנים מסוימים

התוכנית תעזור לצוותים

  • להכיר בצרכים של הילדים  ולהבין את ההתנהגות שלהם

  • לחזק את הקשר שלהם עם הילדים שבטיפולם

  • לפתח את הדימוי העצמי של הילדים

  • לתמוך ביכולת של הילדים לווסת את הרגשות שלהם

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
   יהודית אילתה 050-2303681
                    אורנה זוהר 052-3941707               
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now